Wielka iluzja, czyli olbrzymy znikające za sprawą magii

wielka iluzja

Wielka iluzja, czyli olbrzymy znikające za sprawą magii

Wielka iluzja, czyli olbrzymy znikające za sprawą magii

Jak sprawić, by zniknął londyński Tower Bridge, pociąg Orient Express, albo prom kosmiczny w NASA? W jaki sposób zniknęła Statua Wolności? Jak  w kilka sekund pośrodku niczego wyczarować 5-tonowego słonia. Mili Państwo, mam dla Was dwa słowa… wielka iluzja.

Jeśli mnie już poznałeś, to zapewne byłeś świadkiem tego, jak w papierowej torbie znika butelka, a „zniknięty” banknot znanym mi tylko sposobem pojawia się w świeżutkiej cytrynie. Ale są i tacy magicy, za pośrednictwem których w powietrzu rozpływają się przedmioty większe, dużo większe, a czasem monstrualne!

Znikający prom kosmiczny

Słyszałeś o Franzie Hararym? To pierwszej klasy amerykański performer i projektant iluzji. W 1994 roku za jego sprawą zniknął prom kosmiczny, który wcześniej odbył 25 lotów w kosmos. Franz posłał go na oczach świadków i widzów telewizji NBC do innego wymiaru… chyba! W sumie nie interesuje mnie to, czy schował sobie statek kosmiczny do kieszeni, czy przesłonił go gigantycznym kartonem z repliką zachmurzonego nieba… W tamtym momencie u naocznych świadków oraz ludzi przed telewizorami wywołał falę zachwytu,a wśród pracowników NASA prawdopodobnie rozwolnienie:)
To były czasy iluzji królującej w TV!

Franz „zniknął” wiele innych obiektów, stanowiących ogromne wyzwanie, wymagających niebanalnych sposobów i oczywiście kilku worków pieniędzy, by całe to show sfinansować.

Iluzja percepcji

To przedsięwzięcia wymagające efektów na potężną skalę. Wyobraź sobie zespół ludzi, setek osób. Ich perfekcyjnie skoordynowana i wielogodzinna praca zostaje zwieńczona w jednej sekundzie, w której to opada kurtyna i pokazuje pustkę, wielkie NIC, tajemnicze zniknięcie oklaskiwane gromkimi brawami i ściągające szczęki do ziemi.

Sztuka w przypadki „wielkiej iluzji” to lustra i ich odbicia, trochę techniki, wykorzystywanie praw optyki, sterowanie uwagą i zwodzenie zmysłów. To zabawa z umysłami obserwatorów.

Franz to gość, który stawiał przed sobą wiele innych ciekawych wyzwań. Sprawił, że TajMahal lewitował ponad ziemią. Przesunął wulkan na Hawajach. Na oczach publiczności w obu lokalizacjach teleportował japońską supergwiazdkę z Tokio do Los Angeles. To się nazywa rozmach!

Gdzie Copperfield schował Statuę Wolności

Na naszym gruncie bardziej znany będzie Ci zapewne David Copperfield. Jego widowiskowe pokazy gościły na naszych ekranach. Podobnie jak Franz Harary specjalizował się w tzw. „wielkiej iluzji”. Może pamiętasz, jak zniknęła Statua Wolności? Jeśli nie – pozwól, że odświeżę Ci pamięć.
Zniknęła? Stała się niewidzialna? Masz swoje spekulacje w temacie?

Copperfield zadziwił dokonując zniknięcia kultowego, luksusowego i potężnego pociągu Orient Express. Przeniknął też przez Wielki Mur Chiński a po dziś dzień sprawia, że w Las Vegas tzw. „Szczęśliwa 13”, czyli trzynaście przypadkowych osób znika nagle ze sceny. Uwaga, będzie spoiler… chowają się w tunelu, ale zapewniam Cię, że obserwując cały pokaz, miałbyś gdzieś racjonalne wyjaśnienia i dałbyś się po prostu ponieść emocjom, których dostarcza iluzjonista i jego sztuka.

Wielka iluzja

W absolutnie niemożliwych miejscach znikają obiekty, zwierzęta i ludzie, nie mający prawa się dematerializować. To przeczy prawom fizyki!

Czy można zatem zaprojektować niemożliwe? Można! Czy to oszustwo, szatańskie sztuczki? Raczej ciężka praca, polegająca na urzeczywistnianiu genialnych pomysłów, które z pozoru wydają się niewykonalne.

Chcemy wierzyć w magię. Wyczekujemy momentu finału. Spodziewamy się niespodziewanego. Pragniemy poczuć się jak dzieci, być zaskakiwani i nawet nie do końca interesuje nas, jak ten koleś to zrobił. Zrobił! I bawiłeś się świetnie. To prawdziwy cel iluzji.

Możesz być sceptykiem, ale będąc świadkiem iluzji, uśmiechasz się i bijesz brawo.

Houdini i znikający słoń

Już na początku XX wieku iluzjonista wszechczasów Harry Houdini wywoływał sensację swoim numerem ze słoniem. Publiczność zachwycała się, gdy skrzynia, w której zamknięto słonia z treserem, po otwarciu okazała się pusta. Czy wiedziałeś, że pod londyńskim hipodromem, gdzie wykonano jedną z najsłynniejszych sztuczek świata znajduje się basen? J
Dlatego na deser 5-tonowy słoń, który pojawia się i znika na środku parkingu, w otoczeniu świadków. Tu nie ma basenu, ale też zdziwisz się, jak to działa!

Poddaj się iluzji

Baw się dobrze oglądając pokazy iluzji. Wiem, że chcesz, abym zwodził Twoje zmysły. Chcesz widzieć rzeczy, których w istocie nie ma  i doświadczać tych emocji.  A to, że obydwoje wiemy, że to złudzenia, niech pozostanie między nami.

Jeśli jeszcze nie widziałeś znikających butelek, kwaśnych banknotów i pięćdziesiątej pierwszej twarzy Grey’a (wyluzuj, to tylko sztuczka ze sznurem… oopsJ ), to zajrzyj na mój kanał na YouTube. Nie uwierzysz, co tam się zadziało!
Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/klient.dhosting.pl/mkulhawik/maciejkulhawik.pl/public_html/wp-content/litespeed/js/d8c86b44bab7125fc9fd1b9d0b70c122.js.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/mkulhawik/maciejkulhawik.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:121 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/klient.dh...', 121, Array) #1 /home/klient.dhosting.pl/mkulhawik/maciejkulhawik.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(121): md5_file('/home/klient.dh...') #2 /home/klient.dhosting.pl/mkulhawik/maciejkulhawik.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(778): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://maciejk...', 'js', true, Array) #3 /home/klient.dhosting.pl/mkulhawik/maciejkulhawik.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(360): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array, 'js') #4 /home/klient.dh in /home/klient.dhosting.pl/mkulhawik/maciejkulhawik.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 121